Početna strana > Hronika > Vuk Jeremić: Maroko nikad neće priznati Kosovo
Hronika

Vuk Jeremić: Maroko nikad neće priznati Kosovo

PDF Štampa El. pošta
utorak, 15. septembar 2009.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je u Rabatu, posle razgovora sa  marokanskim državnim rukovodstvom, da ta zemlja nije i neće, ni u bliskoj ni u daljoj budućnosti, priznati Kosovo.

Posle današnjih razgovora, Maroko je učvrstio svoj stav o nepriznavanju Kosova, rekao je Jeremić Fonetu i dodao da će Beograd i Rabat o tom pitanju i dalje sarađivati u međunarodnoj areni. Maroko će nastaviti da se protivi jednostranom proglašenju nezavisnosti i u međunarodnim organizacijama.

Jeremić je podsetio da je Maroko član mnogih međunarodnih organizacija, među kojima Organizacije islamske konferencije, Arapske lige i Pokreta nesvrstanih.

Nastavićemo blisku saradnju i posle današnjih razgovora ne može se očekivati u bliskoj i daljoj budućnosti promena markonskog stava o Kosovu, naglasio je Jeremić.

Prema njegovim rečima, između Srbije i Maroka ne postoje otvorena pitanja, ali postoji veliki prostor za produbljivanje saradnje u ekonomiji, kulturi i oblasti odbrane i bezbednosti.

Jeremić je najavio da bi za nekoliko meseci u Beogradu trebalo da bude potpisan ugovor između dve zemlje o izbegavanju dvostrukog oporezivanja i zaštiti investicija.

Pre toga, dodao je Jeremić, predstavnici dve zemlje imaće priliku za razgovore u Njujorku tokom zasedanja Generalne skupštine UN.

Jeremić je u Rabatu razgovarao sa premijerom Maroka Abas Al Fasijem i predsednicima gornjeg i donjeg doma parlamenta Mustafom Mansurijem i Maatom Benkadurom.

Položio je i venac u Mauzoleju Mohameda Petog, na grob prvog kralja Maroka posle ukidanja francuskog protektorata 1955. godine. To je privilegija koja se u Maroku ukazuje predsednicima država ili vlada.

U ponedeljak uveče Jeremić se sastao sa ministrom inostranih poslova Maroka Tajeb Fasi-Fihrijem, koji je za gosta potom priredio tradicionalnu večeru Iftar.

Marokanski ministar je potvrdio stav da entiteti ne postaju države jednostranim proglašenjem nezavisnosti, već kroz UN ili u dogovoru svih zainteresovanih strana.

U razgovorima je bilo reči i o marokanskom iskustvu povodom Zapadne Sahare, čiju su nezavisnost u početku priznali mnogi, a potom je posle niza godina to priznanje povuklo dvadesetak zemalja, među kojima Indija i Srbija.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner